26 stycznia 2016

DIY - własna metka

Chyba każdy rękodzielnik dochodzi w końcu do momentu, w którym przestaje tworzyć tylko dla siebie. Przychodzi dzień, kiedy swój wyrób, ukochane dziecko, puszczamy w świat, oddajemy nowym właścicielom. Wisienką na torcie takiego dzieła powinien być jakiś znak, określenie naszej marki, metka, wszywka, która jasno wskazuje, kto jest jego autorem. Gotowe wszywki można oczywiście zamówić np. na Allegro, ale przeważnie sprzedawcy liczą sobie za nie dość dużo, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Ja również pokusiłam się o kupienie takich gotowców, ale nie spełniły moich oczekiwań. Znalazłam więc sposób na zrobienie ich samodzielnie, mniejszym kosztem. Specjalnie na życzenie jednej z czytelniczek, przygotowałam instrukcję krok po kroku, jak powstają moje metki.
 Do stworzenia metki będziemy potrzebować:

papieru do naprasowanek (dostępny np. na Allegro, koszt ok. 20zł za 5 arkuszy A4)
domowej drukarki atramentowej
bawełnianej taśmy odzieżowej (tzw. jodełka)

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje papierów do naprasowanek - na jasne lub ciemne tekstylia. Najlepszym wyborem będzie ten przeznaczony do jasnych materiałów i biała taśma odzieżowa. Na takim zestawieniu nasz wzór będzie dobrze widoczny.


Krok pierwszy, to przygotowanie wzoru do wydruku. W tym przypadku, to grafika z moim logo. 
Otwieramy dokument Word na komputerze i wstawiamy obraz.


Następnie zmieniamy rozmiar naszej grafiki do oczekiwanego rozmiaru, pamiętając, aby jej szerokość nie przekroczyła szerokości posiadanej taśmy (u mnie to 2,5cm).


Następnie powielamy nasz obraz, aby maksymalnie wykorzystać arkusz papieru ;)


Teraz pozostaje nam wydrukować gotowy dokument. Zanim jednak to zrobimy, należy przejść do ustawień drukarki. 


Wybierzmy możliwie najwyższą jakość wydruku oraz pamiętajmy o najważniejszym - ustawienie wydruku w odbiciu lustrzanym!


Dobrze jest teraz wykonać wydruk testowy na zwykłym papierze, żeby nie zmarnować tego właściwego ;) po sprawdzeniu, czy na pewno mamy lustrzane odbicie oraz wielkość grafik jest odpowiednia, drukujemy dokument na papierze do naprasowanek. Pamiętajcie o prawidłowym włożeniu kartki - nadruk powinien znajdować się na białej stronie.Następnie najlepiej postępować według instrukcji dołączonej do papieru, ponieważ w zależności od firmy, sposób nanoszenia wzoru na materiał może się różnić.


Aby nasza metka była zadrukowana z dwóch stron, wycinamy po dwa obrazki razem.


Przystępujemy do prasowania. Przykładamy papier zadrukowaną stroną do bawełnianej taśmy.


Należy pamiętać, że prasujemy element z wyłączoną funkcją pary w żelazku. Uważajmy, żeby nie trzymać za długo, bo wzór może się brzydko przypalić. Wystarczy kilka sekund. Ostrożnie zdejmujemy papier.Składamy naszą taśmę na pół i metka jest gotowa do wszycia.Mam nadzieję, że instrukcja jest zrozumiała. W razie pytań, odpowiem na wszystkie komentarze :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz